Výsev osiva používáme pro rozmnožování čistých druhů a kultivarů zahradních borůvek, pokud nám nevadí, že potomstvo nebude zaručeně pravé. Osivo získáváme ihned po sklizni zralých bobulí, které opartně vylisujeme, slupky z výlisků odplavíme a semeno propereme. Osivo pak promícháme s jemným křemičitým pískem a vyséváme do truhlíků. Výsev za několik týdnů vzejde. Při tomto podzimním výsevu narostou u klíčků jen děložní lístky a vegetace pokračuje až po přezimování. Do té doby musíme výsev chránit před množárenskými plísněmi.
Vyčištěné osivo můžeme také uskladnit při teplotě 6 – 8°C a vysít během zimy, kdy je však třeba umělé osvětlování. Osivo můžeme rovněž vysít až v předjaří, pak vyklíčí velmi dobře. Semenáčky přepícháme do truhlíků a později na jaře je rozsadíme na rašelinové záhony. V příštím roce máme rostliny hotové k výsadbě.
Všechny opadavé druhy a hlavně kultivary zahradních borůvek, pokud nám záleží na pravosti typu a odrůdy, množím polovyzrálými řízky z jarních výhonů počínaje červencem, stálezelné druhy pak z vyzrálých výhonů o něco později. Řízky pícháme do truhlíků s písčitou rašelinou, aby ve skleníku, popřípadě v dobře těsnícícm pařeništi za 4 – 6 týdnů zakořenily. Po mrazuprostém přezimování je rozsadíme na jaře na rašelinové záhony jako semenáče.
Máme-li silné mateční rostliny vzrůstných druhů, množených vegetativně, můžeme z postranních, asi 15 cm dlouhých, vyzrálých výhonů s plně vyvinutými posledními listy a terminálním pupenem, nařezat s patkou nebo přímo dtrhat dřevité řízky a napíchat je po stimulaci do rašelinného substrátu na množárnu.
Hřížení i dělení matečních rostliny je také možné, avšak málo efektivní. Přichází v úvahu jen pro zcela nízké druhy.
Využití stimulátorů: Používáme pudr s 1000 ppm IBA, nebo roztok se 100 – 200 ppm IAA.
Kultura: Je u některých druhů nesnadná. Všechny druhy vyžadují kypré, písčitohumózní půdy prosté vápníku. Některé snášejí také i bažinaté prostředí. Slunné stanoviště vyžaduje V. corymbosum, polostinné V. myrtillus, V. stamineum a V. macrocarpon, více sucha snesou V. angustifolium, V. palldium a V. vitis-idea, hodně vlhka potřebují V. uliginosum a V. oxycoccus.
Zemina pro pěstování zahradních borůvek (V. corymbosum) se připravuje z dobré mechové rašeliny, popřípadě hrabanky z borového lesa. Může se přimísit rozdrcený bělomech s přídavkem zetlelého hovězího hnoje a průmyslových hnojiv. Na zimu se musí borůvky dobře zalít a přikrýt chvojím.
Druhy stálezelené: V. x intermedium Ruthe, V. macrocarpon Ait. (klikva), V. oxycoccos L. (klikva), V. VITIS-IDEA L. (brusnice).
Druhy opadavé odolné: V. angustifolium Ait., V. arctostaphylos L., V. caespitosum Michx., V. canadense Richard., V. COMYMBOSUM L. (borůvka), V. delisiosum Piper, V. erythrocarpum Michx., V. hirsutum Buckl., V. hirtum Thunb., V. japonicum Miq., V. melanocarpum Mohr, V. MYRTILLUS L. (borůvka), V. oldkamii Miq., V. ovalifolium Sm., V. pallidum Ait., V. parvifolium Sm., V. praestans Lamb., V. smallii Gray, V. stanieum L., V. ULIGINOSUM L. a V. virgatum Ait.
Buďte první komentující