Malvičky jeřábů, zejména S. Aucuparia, dozrávají již v srpnu až září. Sklízíme je sázením se stromů, lépe však odstříháváním celých chocholíků. Plody pak očešeme, rozdrtíme a semena vyčistíme promýváním vodou na sítech. 2 – 3 měsíce před výsevem semena stratifikujeme při střídavé teplotě 1 – 8°C. Přirozeně je možné vysévat také osivo na podzim bez stratifikace. Rovněž plody sbírané v zimě na sněhu není třeba stratifikovat, neboť jejich semena jsou již jarovizovaná a můžeme je ihned po vyčištění na jaře vysévat. Hmotnost 1000 semen je 3 – 4 g. Mívají 70 % klíčivosti. Za 3 – 4 týdny po výsevu semenáčky vzejdou a do podzimu dosáhnou 1/0 výšky 15 – 30 cm, 30 – 50 cm a i 50 – 80 cm. Slabé přeškolkujeme na 1/1 výšky 30 – 50 cm a pokud je necháme ještě další rok na záhonech nebo na úzkých řádcích, dosáhnou 1/2 výšky 50 – 80 cm, 80 – 120 cm i 120 – 160 cm.
Malvičky muku, hlavně S. aria a S. austriaca, dozrávají v září a opadávají od října do prosince. Sklízíme je hned po uzrání, zbavíme dužniny a vyséváme na volné záhony. Plody sbírané se země nebo sklízené v pozdním podzimu necháme nějaký čas zahnívat. Pak semeno propereme na sítech a po lehkém přesušení je stratifikujeme při 0 – 5 °C. Hmotnost 1000 semen je 4,5 g. Klíčivost bývá 70 %. Jarní výsev provedeme pokud možno již koncem března do rýh nebo proužků a semeno zasypeme 1 cm vysoko. 1/0 semenáčky bývají jen výjimečně schopné školkování na širší spon, zpravidla je necháme ještě jeden rok na semeništi, abychom sklidili 2/0 vysoké 30 – 50 cm, zřídka 50 – 80 cm. Mnoho záleží zřejmě na provenienci.
Malvičky břeku – S. torminalis a S. latifolia češeme pokud možno před dozráním v září, rozdrtíme na ovocném mlýnku a vzápětí vyséváme na volné záhony. Takto máme největší jistotu, že osivo na jaře vzejde. Sbírané plody v listopadu necháme zahnít, vyčistíme semena a stratifikujeme pro jarní výsev. Teplotu udržujeme v rozmezí 3 – 8°C. Hmotnost 1000 semen je 25 – 40 g. Klíčivost bývá až 75 %. Vyséváme 1,5 – 2,0 g na 1 bm řádku nebo proužku a zasypeme 1,5 cm tlustou vrstvou písčité rašeliny. Semenáče 1/0 necháme ještě jeden rok na semeništi a sklidíme 2/0 vysoké 15 – 30 cm, zřídka 30 – 50 cm. Jen semenáče kříženců, pokud ovšem tyto vůbec plodí, narostou větší.
Malvice oskeruše – S. domestica sklízíme obdobně jako břek a také osivo připravíme stejným způsobem. Hmotnost 1000 semen je 35 g. Klíčivost bývá 70 %. Pro výsev a sklizeň semenáčů platí totéž, co bylo uvedeno u břeku. Oskeruše roste snad ještě pomaleji.
Prakticky všechny druhy a jejich kultivary můžeme roubovat nebo očkovat na druhy příbuzné. Zejména variety S. aucuparia očkujeme u země na původní druh, na kmenotvorný jeřáb jedlý, moravský. Můžeme však jakýmkoliv způsobem roubovat v koruně kultivary i druhy ostatních jeřábů, nemáme-li jejich semeno, nebo chceme-li dopěstovat rychleji hotové stromy k výsadbě. Zásadně roubujeme druhy se zpeřenými listy na S. aucuparia, ostatní druhy na S. aria, popřípadě i na Crataegus monogyna. S. domestica očkujeme raději na hrušnové semenáče. Očka bereme z roubů, které jsou v plné vegetaci. Ze zatvrdlých roubů se očka neujímaí. Je zajímavé, že nejlepší přírůstky mají očkovanci, stojící mezi hrušněmi.
Kultura: Jeřáby milují dobrou, hlubokou, hlinitou půdu, spíše vlhčí, snášejí však i půdy sušší. Milují slunnou polohu, mladší rostliny však snášejí i částečné zastínění. Všechny uvedené druhy jsou naprosto zimovzdorné.
Druh sekce Sorbus – jeřáby jsou nenáročné na půdu a podnebí. Odolávají suchu, ale dávají přednost vlhčímu stanovišti: S. americana Marsh., S. x arnoldiana Rehd., S. AUCUPARIA L., S. cashmiria Hedl., S. commixta Hedl., S. x decipiens Hedl., S. decora Schneid., S. discolor Maxim., S. „Embley“ Fox, S. esserteauiana Koehne, S. filipes Hand. Mazz. S. gracilis K. Koch, S. hostii K. Koch, S. hupehensis Schneid., S. koehneana Schneid., S. x meinichii Hedl., S. occidentalis Greene, S. pohuashanensis Hedl., S. pratti Koehne, S. reducta Diels., S. rupicola Hedl., S. sargentiana Koehne, S. scalaris Koehne, S. serotina Koehne, S. tianshanica Rupr. a S. vilmorinii Schneid.
Druh sekce Cormus – oskeruše – vyžaduje teplé, chráněné stanoviště. Na půdu není náročná, proti exhalátům je odolná: S. DOMESTICA L.
Druhy sekce Aria – muk a hybridy Sorbus x Aria rostou na vápenitých neutrálních půdách. Snášejí městské prostředí: S. ARIA Crantz, S. AUSTRIACA Hedl. S. CHAMAEMESPILUS Cr., S. hybrida L., S. intermedia Pers. S. latifolia Pers., S. megalocarpa Rehd., S. minima Hedl., S. mougeotii Soy. – Wilem. f. Godr., S. x thuringiaca Fritsch, S. TORMINALIS Cr. (břek) a S. umbellata Fritsch.
Druhy sekce Micromeles – jeřáby máloplodé milují půdy hlinitohumózní, neutrálí reakce v chráněné poloze. Jsou zcela odolné: S. alnifolia K. Koch, S. caloneura Rehd., S. folgneri Rehd., S. epidendron Hand. Mazz., S. japonica Hedl. a S. melismifolia Rehd.
Buďte první komentující