Velmi drobná semena vyséváme do mělkých misek na porch jemně prosáté vřesovky. Misky ncháme několik týdnů v chladnu a dáme pak v pnoru do skleníku vyklíčit. Semenáčky brzy přepícháme, aby nepadaly. Později je dopěstujeme na rašelinových záhonech.
Číst více Zenobia David Don – Ericaceae – vřesenec
Suché dovezené semeno uchováváme při teplotě 6 – 8°C, na jaře je stratifikujeme a na podzim téhož roku vyséváme na volné záhony. Hmotnost 1000 semen je 17 g. Vlastní čerstvě sklizené osivo ještě v létě vyséváme na chráněné záhony, dosti hustě, neboť jeho klíčivost nebývá vyšší než 20 %, výjimečně 40 %. Záhony udržujeme dostatečně vlhké. Mladé semenáčky dosáhnou do podzimu výšky až 10 cm. Na zimu musí být dobře zabezpečeny proti mrazu. V příštím roce dosáhnou 2/0 výšky 15 – 30 cm a 30 – 50 cm.
Číst více Zelkova Spach – Ulmaceae
Výsev osiva je možný v dubnu nebo září. Lépe však množíme zelenými řízky od června do září na množárně nebo v pařeništi. Řízkovance potom nahrnkujeme do normální půdy. Rané množení z malých, bazálních výhonků řezaných v červnu, popřípadě již v květnu, dává nejlepší rostliny, které je možno vysazovat již v září.
Číst více Zauschneria Presl – Onagraceae
Můžeme množit ze semen, který se vejde 1000 na 16 g. Vyséváme je k jaru do truhlíků ve skleníku. Jednodušší je však množení kořenovými řízky. Připravujeme je jako obvykle v zimním období a necháme nakladené v truhlíkách ve skleníku narašit.
Číst více Zanthoxylum Linné – Rutaceae
Semena vydrolíme z plodů a vyséváme na rašelinnou půdu pod sklo. Výsev vyžaduje pečlivé ošetřování. Mnohem snažší je rozmnožování kořenovými řízky v truhlíkách, odkud je po vyrašení na jaře přesadíme na záhony. Vydatné je také množení kořenovými výběžky, které dají po přesázení na záhony silné sazenice.
Číst více Xanthorrhiza Marshall – Ranunculaceae
Z velkých žlutých plodů vybereme semena a naklademe je na jaře do pařeniště. Semenáčky chráníme před mokrem. Kořenové řízky řežeme začátkem zimy, napícháme do truhlíků a umístíme na spodní teplo ve skleníku. Vyrašené rostliny pak nahrnkujeme a ještě začátkem léta je vysadíme na chráněné záhony.
Číst více Xanthoceras Bunge – Sapindaceae – žlutoroh
Ze starších rostlin W. sinensis můžeme někdy sklidit lusky. Zrají v říjnu a obsahují většinou jen po jednom semeni. Po sklizni semena násilně vyluštíme, naklademe do misek a necháme ve skleníku na teple vyklíčit. Hmotnost 1000 semen z dovozu je 250 g. V nejlepším případě vzejde 20 – 25 % osiva. V prvním roce dosáhnou semenáčky výšky asi 10 cm. Pěstujeme je pak několik let v hrnkách dokud dostatečně nezesílí, aby na stanovišti brzy zakvetly. Rostliny ze semene kvetou méně než vegetativně množené. Hlavním způsobem rozmnožování je však pro všechny druhy vlnotivé hřížení dlouhých jednoletých výhonů na jaře. K tomu je třeba, aby prostor pro hřížení byl volný aspoň 4 m od matečních rostlin, které pěstujeme vždy po čtyřech na 3 – 4 m vysokých jehlancích ze železných tyčí. Číst více Wisteria Nuttal – Leguminosae – vistárie – glycinie
Osivo se vysévá buď na jaře do pařeniště nebo ve skleníku do truhlíků a po přepíchání je možno vysazovat semnáče na chráněné záhony. Někde je dokonce hrnkují, aby je mohli přezimovat v japanu. Generativně množené rostliny však nemohou nahradit vegetativně množené druhy a jejich četné, na okrasnou hodnotu a odolnost vyzkoušené kultivary. Semenáče jsou vhodné jen pro vypěstování běžného keřového materiálu, kde nezáleží na pravosti.
Číst více Weigela Thunberg – Caprifoliaceae
Výsev přichází v úvahu pro druhy jako jsou V. amurensis, V. riparia (V. odoratissima), V. labruska, V. coignetiae aj.
Bobule vylisujeme, semena z výlisků (mláta) vypereme a bezodkladně je musíme stratifikovat. Osivo vyséváme na jaře do pařeniště. Výsev snadno vzchází. Semenáčky přepícháme a později nahrnkujeme.
Číst více VITIS Linné – Vitaceae – réva
réva V. aestivalis Michx. V. amurensis Rupr. V. baileyana Munson V. berlandieri Planch. V. candicans Engelm. V. cinerea Engelm. V. COIGNETIAE Pull. V. davidii Foex V. flexuosa Thunb. V. labrusca L. V. palmata Vahl. V. pentagona Diels & G. V. piasezkii Maxim. V. riparia Michx. V. romanetii Roman V. rotundifolia Michx. V. rupestris Scheele V. thunbergii S. & Z. V. vinifera L. V. vulpina L. V. wilsoniae Veitch Vitaceae VITIS Linné
Semena z peprných plodů vyséváme na jaře ve skleníku nebo jen do pařeniště pod okna. Semenáčky nahrnkujeme a přezimujeme v mrazuprosté místnosti. Rostliny, které namrznou, však opět obrazí. Snadno můžeme množit také zelenými řízky řezanými v červnu.
Číst více Vitex Linné – Verbenaceae – drmek
Nejnovější komentáře