Nejlepší materiál pro množení z vyzrálých dřevitých řízků se získá z běžné školkařské produkce. Pro rozmnožování některých slabě rostoucích keřů a také pro rozmnožování určitých klonů vrb a topolů je ovšem nutné založit matečnici, která se každoročně seřezává. Kromě toho se používá řízkový materiál z živých plotů a veřejné zeleně.
Řízky vzácnějších dřevin se získávají z botanických zahrad a aboret. Z veřejné zeleně by se měly odebírat řízky jen v nouzi, a to jen těch druhů, které lze bezpečně určit. Dužnaté a silné výhony ze zmlazených keřů se pro množení nehodí.
Jen kvalitě upravené řízky ve vysokém procentu zakoření. Kvalitu řízků ovlivňuje velkou měrou vhodnost nástrojů k řezání, Doposud se řízky řežou převážně ručně pomocí jednobřitých nebo dvoubřitých zahradnických nůžek. Produktivita práce je přitom dosti malá, práce je málo kvalitní a namáhavá. Určitým zlepšením jsou stolní nůžky, avšak jakost řezu je horší. Při práci s žabkou je třeba určitý cvik, aby řez byl proveden jedním tahem. Není-li nůž dostatečně ražen, odštípne se při dořezávání tříska. Mírně šikmý řez je nejvhodnější pro tvorbu kalusu, ačkoliv ČSN předepisuje pro topolové a vrbové řízky řez kolmý k ose. Kvalita práce zahradnických nůžek závisí na přesnosti chodu čelistí, na jejich ostří a tloušťce. Řízek je v rovině řezu zmáčknout až na polovinu. Jakost práce jednobřitých nůžek je poněkud lepší. Velmi kvalitně pracuje kotoučový nůž – upravený kráječ chleba. Nejvyšší výkony jsou na okružních a pásových pilách, a to 5000 až 7000 řízků za den. Řez však není hladký. Ostatní práce jsou popsány u rodů, které množíme hlavně v zimním období dřevitými řízky.
Publikováno 18.10.2011 od admin
Buďte první komentující