Ze semen můžeme vypěstovat všechny čisté druhy, avšak prakticky přichází výsev v úvahu jen pro introdukci druhů a výjimečně pro velkokulturu R. alpinum. Plody po sklizni rozmačkáme, necháme pár dnů zakvasit, pak semena vypereme a buď ihned vysejeme, nebo je stratifikujeme a vyséváme až v dubnu na volné záhony.
Zelenými řízky mnoíme hlavně R. alpinum „Pumilum“ a některé jiné školkařské selekce. Řízky řežeme výhradně vrcholkové v květnu až červnu. Jak je z matečních rostlin nařežeme, tak je po vykoupání stimulujeme a bez jakékoliv jiné úpravy pícháme na množárnu pod fólii nebo pod mlhovky. Zde zakrátko zakoření. Než uzavřou vegetaci, přesadíme je z množárny na záhony, kde pod stínovkami zakoření. Pod lehkým krytem pak dobře přezimují a v příštím roce dají jako 0/1X1 pěkný materiál ke školkování.
Všechny uvedené brztrné druhy sekce Ribesia, snad mimo R. multiflorum, množíme snadno dřevitými řízky. Připravíme je pokud možno již v září.
I když musíme letorosty odlisťovat, bez odkladu je ihned napícháme, nejlépe do řádků; jen slabě rostoucí druhy pícháme nahusto na záhony. Pokud bychom řízkovali dřevitými řízky i druhy sekce Grossularioides, odstříháme trny a řízky napícháme do pařeniště. Tyto druhy však množíme lépe nakopčením, podobně jako keřový angrešt nebo podnožovou meruzalku zlatou.
Druhy typu R. multiflorum, které z dřevitých řízků nerostou, můžeme výhondě hřížit obloukem. Ke školkování použijeme pak i obrácenou část hřížence. Nemáme-li možnost hřížení, můžeme tyto druhy roubovat v ruce na oddělky R. aureum. Některé okrasné druhy je možno roubovat jako stromky, např. R. speciosum na R. divaricatum, na kterém získá také větší odolnost. Je výhodné, když tyto roubovance můžeme umístit v pařeništi co nejdříve po naroubování, tedy v předjaří. Stromkové tvary umisťujeme ve skleníku nebo pod fóliovým krytem společně s angreštovými stromky.
Využití stimulátorů: Používáme roztok s 80 ppm IBA.
Kultura: Všechny opadavé druhy jsou nenáročné na půdu a polohu. Většina druhů snáší tuhé mrazy, některé sucho i skalnatou půdu, zejména druhy trnité. V našem podnebí raší některé druhy při oblevě již v zimě. S tím musíme při rozmnožování počítat. Jen stálezelené druhy, jako nař. R. speciosum, jsou choulostivé.
Druhy trnité: R. divaricatum Dougl., R. lepanthum Gray, R. niveum Lindl., R. roezlii Regel a R. speciosum Pursh. (stálezelený).
Ostatní druhy: R. ALPINUM L., R. americanum Mill., R. AUREUM Pursh., R. fragrans Pall., R. x gorodonianum Beaton, R. MULTIFLORUM Kit., R. NIGRUM L., R. odoratum Wendl., R. pinetorum Greene a R. sanquineum Pursh.
Buďte první komentující