Osivo. R. typhina podrobíme na jaře předseťové přípravě. Semena odrhneme z chloupků a osemení macerujeme kyselinou sírovou (viz. str. 20) po dobu 10 minut. Pak semena propláchneme několikrát ve vodě. Osivo pak vyséváme na volné záhony. Klíčení můžeme urychlit také tím způsobem, že semena vsypeme do vařícího roztok kuchyňské soli a necháme tam až do vychladnutí. Při výsevu musíme počítat s tím, že klíčivost i hmotnost 1000 semen je velmi rozdílná – 8 g u R. typhina, 35 g R. silvestris a 50 g u R. verniciflua. 1/0 přeškolkujeme a 1/1 jsou pak vysoké 30 – 50 cm a 50 – 80 cm. Stříhanolisté kultivary množíme kořenovými řízky, které v zimě nařežeme a v únoru a březnu naklademe do teplého pařeniště.
Kultura: Jedovaté druhy se hodí jen tam, kde nejsou snadno přístupné. Při každé práci používáme rukavice! Škumpy rostou v dobré, živné, ale propustné půdě ve slunné až suché poloze.
Druhy jedovaté: R. deversiloba Torr. & Gray, R. radicans L., R. toxicodendron L., R. verniciflua Stokes, R. vernix L. (miluje močál).
Druhy ostatní: R. aromatica Ait., R. chinensis Mill., R. coppalina L., R. glabra L., R. michauxii Sarg., R. orientalis Schneid., R. potaninii Maxim., R. x pulvinata Greene, R. silvestris S. & Z., R. trilobita Nutt. a R. TYPHINA L.
Buďte první komentující