Plody běžných druhů sklízíme od srpna do října postupně jak dozrávají. V dřevěné nádobě je pak rozmačkáme a semena propíráme v mírném proudu vody.
Vyčištěné osivo krušin R. frangula a R. purshianus má hmotnost 1000 semen 18 – 24 g a klíčivost 80 %. Můžeme je ještě na podzim vysévat na chráněné záhony do řádků nebo proužků výsevem 1 – 1,2 g na 1 bm a očekávat, že na jaře celkem jednotně vzejde. Jinak musíme osivo přesušit, stratifikovat a vysít až na jaře. Zejména na jaře vyséváme mělko, rýhy nebo proužky vytlačíme jen 1 – 1,5 cm hluboko a semeno zasypeme jen 0,5 cm tlustou vrstvou zeminy. Výsev nesmíme nechat přeschnout. Výsevné záhony ihned zakryjeme a stíníme, stejně jako vzcházející semenáčky. Na plném slunci i při dostatku vláhy zůstanou krátké. Výsev vzejde za 4 – 6 týdnů, zaschlé osivo však přeléhá.
Řešetláky R. cathartica, R. pallasii a R. utilit mají hmotnost 1000 semen 15 g a klíčivost kolem 65 %. Jejich osivo necháme raději po celý rok ve stratifikaci v křemičitém písku s rašelinou a vysejeme je až v následujícím jaru.
Semenáče 1/0 dosáhnou zpravidla výšky jen 15 – 30 cm, výjimečně 30 – 50 cm. Také po přeškolkování narostou 1/1 výšky 30 – 50 cm, R. frangula v dobrých podmínkách také 50 – 80 cm. Když můžeme nechat rostliny ještě další rok na místě, sklízíme je 80 – 120 cm vysoké.
Stálezelené druhy množíme řízkováním v zimě ve skleníku z přezimovaných rostlin. Zejména velkolisté druhy množíme také hřížením letorostů v červnu až červenci. Pak rostliny nahrnkujeme.
Na jaře můžeme roubovat ve školce všechny trnité druhy na R. catharticus, ostatní na R. frangula. Také roubování v ruce s následnou výsadbou do pařeniště může být úspěšné.
Kultura: Krušiny snášejí lehčí i těžší půdy, pokud jsou alespoň trochu humózní a vlhké. Řešetláky vyžadují lehčí, kypré, vlhčí a humózní půdy a snášejí mírně kyselou reakci. V zamokřených a nepropustných půdách nerostou. Polohu milují volnou a slunnou. Stálezelné druhy se musí přezimovat ve studeném skleníku.
Druhy řešetláku: R. alnifolius L´Hér, R. alpinus L., R. CATHARTICUS L., R. davuricus Pall., R. erythroxylon Pall., R. fallax Boiss., R. heterophyllus Oliv., R. IMERETINUS Kirchn., R. infectorius L., R. japonicus Maxim., R. lanceolatus Pursh., R. leptophyllus Schneid., R. pallasii Fisch. & Mey., R. SAXATILIS Jaq., R. utilis Dcne. a R. tinctorius W. & K.
Druhy krušiny: R. carolinianus Walt., R. crenatus S. &Z., R. FRANGULA L., R. purshianus DC a R. rupestris Scop.
Druh zakrslý: R. pumilus L.
Druhy stálezelené: R. alaternus L., R. x hybridus L´Hér. a R. oleoides L.
Buďte první komentující