Kulovité plodenství sklízíme nejdříve v listopadu, před příchodem silnějších mrazů a uchováváme při 4 – 6 °C. K jaru shluky semen rozdrtíme a smícháme s jemným, vlhkým pískem. Drť P. x acerifolia obsahuje 1000 nažek ve 4 g, drť P. occidentalis v 5 g. Asi za 14 dnů můžeme stratifikované osivo vysévat na chráněný záhon do řádků nebo proužků a zasypat jen asi 1 cm tlustou vrstvou písčité rašeliny. Semeniště nesmíme nechat proschnout. Vzcházení trvá 2 – 3 měsíce. Klíčící semenáčky jsou velmi choulostivé a teprve když se vytvoří první pravý list, jsou odolnější. Nebezpečí pro semenáčky nastává s prvními mrazíky, které je mohou také úplně zničit, nechráníme-li výsev rohožemi nebo aspoň stínovkami. Před zámrazem 1/0 semenáče vyjmeme, založíme a zabezpečíme před mrazem, abychom je mohli během zimy připravit ke školkování na volné záhony. Vysévání osiva v japanu nelze doporučit.
V příznivých oblastech se množí hlavně dřevitými řízky. Nejlepší řízkový materiál řežeme ve školce před příchodem tuhých mrazů z obrostu špičáků. Volíme raději silnější výhony než slabší a řežeme je s patkou přímo od kmene, pak je jen upravíme na jednotnou délku a založíme v přezimovně. Nejlepší výsledky při zakořenění dává dvouletý obrost nebo jednoletý zaštipovaný obrost.
Časně zjara napícháme řízky na výhřevný pozemek s možností zavlažování do řad vzdálených 40 – 60 cm a přikopčíme. Řízky raší podzě, avšak do podzimu mohou dorůst 0/1 minimálně výšky 15 – 30 cm, v dobrých podmínkách 30 – 50 cm i 50 – 80 cm. Pokud možno necháme je 2 roky na místě a školkujeme již silnější odrostky pro vypěstování vysokokmenů.
Vzádně se pěstují kultivary platanů. Roubujeme je na 1/2 semenáče nebo 0/2 řízky P. acerifolia v březnu až dubnu na kozí nožku nebo v květnu až červnu přikájením na vyšší špičáky, přisazenými k mateční rostlině. Roubovance dobře zamažeme. V drsnějším podnebí je jistější roubování ve skleníku do boku na podnože zakořeněné v hrnkách. Přitom dbáme na to, aby na zakrácených podnožích zůstalo tažné očko naproti roubu.
Kultura: Platan se daří v hlubokých, hlavně teplých půdách, P. acerifolia také v lužních polohách. Namrzá jen v nevhodných půdách a v mrazových kotlinách.
Druhy: P. x ACERIFOLIA Willd., P. occidentalis L. a P. orientalis L.
Buďte první komentující