Množení čistých druhů je možné semenem, avšak většinou se nepoužívá. Běžné je převážně množení dřevitými řízky, které řežeme zpravidla na 3 očka již začátkem zimy a hned je založíme. Na jaře je včas napícháme pokud možno hluboko do řádků vzdálených 40 – 60 cm, v řádku na vzdálenost poloviční. V prvním roce nemusíme letorosty vyvazovat, jen je usměrňujeme podél řádků. Na podzim všechny výhony sestříháme až k zemi a vyjmeme každý druhý řádek, pokud jsme je sázeli jen na vzdálenost řádků 40 cm. Vydobyté 0/1 můžeme použít jako podnože nebo je znovu naškolkujeme do řad. Pokud množíme vzrůstné typy P. tricuspidata, jako „Gloire de Boskoop“ nebo „ Purpurea“ dřevitými řízky, musíme je napíchat do humózní a kypré zeminy do pařeniště.
Slabě rostoucí druhy a kultivary roubujeme v lednu až březnu v ruce na kozí nožku na 0/1 P. quinquefolia (obr. 45). Rouby volíme pokud možno silnější. Dobré jsou z 2 – 3 letého dřeva. Nesmí být namrzlé. Na podnožích vyslepíme spodní očko. Roubovance můžeme buď hned nahrnkovat, anebo jen založit nejprve do truhlíků a teprve hrnkovat až po vyrašení. Po otužení zapustíme hrnky s roubovanci na záhony a rostliny vyvazujeme, chceme-li k výsadbě použít již X/1/0.
Jinak necháme rostliny volně růst, na podzim je sestříhneme a na jaře necháme buď v hrnkách, jsou-li dostatečně velké, nebo je přesadíme do volné půdy do řádků 80 cm vzdálených a vyvazujeme je k metrovým hůlkám. Při expedici pak hůlky jen vytáhneme a úvazek nám drží výhony i nadále pohromadě.
Druhy a kultivary se slabým dřevem se roubují obtížněji. Můžeme je však množit také zelenými řízky. Při dobré péci zakoření řízky na množárně na 100 %. Pak je nahrkujeme a dopěstujeme v hrnkách. Nedosáhnou však nikdy té síly jako roubovanci.
Kultura: Rostlina je nenáročná na půdu. Daří se v každé výživnější půdě, ale roste i v kamenitém stavebním rumišti u zdí domů. Choulostivé druhy u nás přes zimu zpravidla venku nevydrží a potom je třeba pěstovat v nádobách a přezimovat ve studeném skleníku.
Druhy zcela odolné: P. QUINQUEFOLIA Planch., P. tricuspidata Planch. a P. vitacea Hitchcock.
Druhy ostatní: P. henryana Diels. & Gilg., P. heptophylla Brit. & Small., P. himalayna Planch. a P. thomsonii Planch.
Buďte první komentující