Pro vypěstování vyrovnaných sazenic je nutný výběr vzrůstných a kompaktních semenných keřů. Bobule sklízíme poněkud před plnou zralostí v červenci. Ihned po sklizni je vylisujeme, přičemž dáme pozor na ruce a oděv, neboť šťáva (ze které lze vyrobit dobré víno) intenzívně barví. Semeno pak několikrát propereme a vyséváme na chráněné záhony do rýh výsevkem asi 5 g na 1 bm. Na těžších půdách zasypeme mělké rýhy písčitou zemí. Hmotnost 1000 semen je 60 g.
Nebezpečí namrzání klíčících rostlin můžeme omezit jarním výsevem. Za tím účelem osivo po vyčištění stratifikujeme a vyséváme až v dubnu. Klíčivost semen bývá dobrá. Při včasné sklizni výsev nepřeléhá. Vzejde-li výsev příliš hustě, můžeme semenáčk s prvními dvěma pravými lístky přepíchat na záhony. Jinak je ponecháme do jara na místě, zastíněné přes zimu chvojím nebo rohožemi. 1/0 dosáhnou výšky jen 5 – 10 cm, 2/0 nebo přeškolkované 1/1 7 – 15 cm, teprve 1/2 15 – 30 cm, ale 2/2 narostou 30 – 50 cm. Tříleté rostliny můžeme zaškolkovat v širokém sponu pro dopěstování sadovnického materiálu s balem, čtyřleté ve sponu 60 x 40 cm pro řez zeleně do vazby.
Hřížením nebo přihrnováním množíme vybrané typy M. aquafolium, které nejsou ze semene věrné. Mateční rostlin vysadíme ve sponu 1 x 1,5 m. V příštím roce je krátce sestřihneme, přihnojíme a letorosty po ukončení růstu pohřížíme nebo nakopčíme. Při dostatku vláhy zakoření na lehčích půdách do příštího podzimu, kdy je v říjnu oddělíme a hned vyškolkujeme. Dělením lze úspěšně rozmnožovat M. repens. Je to poměrně vydatný a rychlý způsob.
Roubování vzácnějších druhů na hrnkované podnože Berberis vulgaris nebo M. aquifolium kopulací v zimě ve skleníku je celkem snadné. Nevýhodou je však stále podrážení popř. odnožování podnoží.
Řízkování je rovněž dobře možným způsobem množení druhů, jako M. japonica a M. bealei. Vrcholkové řízky řežeme z jednoletého vyzrálého dřeva, přičemž ponecháme dole něco dvouletého dřeva nebo patku. Listy nezakracujeme nebo jen málo a pcíháme do čistého říčního písku. Řízkujeme buď v pozdním létě nebo také v lednu až únoru. Pak je ovšem nutná spodní teplota. Také letní řízkování je však radno dát na poloteplou množárnu případně pod mlhovky. Za 4 – 6 týdnů mohou být řízky zakořeněé. Poněvadž jsou mladé kořeny velmi křehké a při přesazování z volné množárny se ulamují, můžeme napíchat řízky přímo do 8cm hrnků. Po zakořenění je pak přesadíme do živné zeminy na záhony a chráníme přes zimu.
Využití stimulátorů: Používáme pudr se 4000 ppm IBA.
Kultura: Rostliny milují vláhu a snášejí stín. Typy M. aquifolium rostou v každé půdě, čínské a japonské druhy vyžadují humózní, vlhčí půdu na chráněnou polohu.
Druhy: M. AQUIFOLIUM Nutt., M. repens G. Don, M. bealii Carr., M. japonica DC., M. lomariifolia Tak. (choulostivá, ale nejhezčí ze všech).
Buďte první komentující