Výsev semene je nejspolehlivějším způsobem rozmnožování. Vyséváme je v březnu nebo až koncem léta do truhlíků s rašelinou, ke které přimícháme v jemně prosáté povrchové vrstvě něco zeminy ze záhonů, kde se rojovník pěstuje.
Výsev opatrně zaléváme a stíníme. Po vyklíčení můžeme zalévat o něco více. Semenáčky pak přepícháme a po zesílení je dopěstujeme na záhoně.
Řízkování je celkem snadné, avšak množitelského materiálu bývá vždy málo. Řízky bez patky, měkké až polovyzrálé napícháme do truhlíků do rašelinového substrátu a množárnu dobře stíníme. Zakořeněé rostliny pak nahrnkujeme do polohrubé rašelinné zeminy. Později je zaštípneme a na zimu zapustíme do rašeliny ve studeném pařeništi, kde za rok dorostou pro výsadbu. Silnější matečné rostliny můžeme také dělit a hned vysazovat. Rovněž rozmnožení hřížením v září je možné. Stačí prosypat mateční keříky rašelinnou zeminou, kterou pak musíme udržovat stále vlhkou.
Zpravidla to trvá dva roky, než hříženci zakoření.
Kultura: Rojovník se daří ve vlhčí, rašelinné půdě prosté vápníku v polostinné poloze. V půdě vlhké se daří i na výsluní, kde bohatě kvete.
Druhy: L. groenlandicum Gunn. a L. palustre L.
Buďte první komentující