Lusky se semeny, které zůstávají na keřích až do prosince, sklízíme ihned po uzrání a semena vysejeme ještě na podzim, pak vyklíčí na jaře dobře. Jinak lusky přesušíme a vyluštíme až k jaru. Hmotnost 1000 semen L. alpinum i L. anagyroides je kolem 25 g. Osivo má klíčivost 20 -40 % a podrží se ji po 3 roky. V květnu před výsevem semeno spaříme. I tak se však stává, že menší část vyklíčí až ve druhém i třetím roce. Vyséváme na volné záhony do rýh asi 10 -20 g na 1 bm. Zásyp smícháme s půdou ze záhonů, kdy štědřenec byl již jednou pěstován, abychom půdu semeniště naočkovali hlízkovými baktériemi. 1/0 semenáče dosáhnou výšky 30 – 50 cm i 50 -80 cm, L. alpinum někdy jen 15 – 30 cm. Po přeškolkování sklízíme 1/1 prakticky stejně velké jako jsme je školkovali, neboť přírůstek v prvním roce bývá minimální. Teprve 1/2 jsou již silné sazenice vysoké 50 – 80 cm i 80 – 100 cm.
L. watereri a cv. „Vossi“ musíme množit dřevitými řízky již v první polovině října. Řízky řežeme tak, že spodní konec upravíme kopulačním řezem přes 2 internodia a stimulujeme. Pak je ihned napícháme na záhony a přes zimu přikryjeme, aby nám je mráz nepovytahoval. V dobrých podmínkách může být úspěch 90 %. Po dvou letech dobýváme již keře schopné výsadby nebo kmínky.
Také letní řízky mohou zakořenit. V polovině července je upravíme stejně jako dřevité řízky a pícháme do zastíněného pařeniště do písčitého substrátu. Do 3 týdnů zakoření. Později je můžeme nasázet do menších kontejnerů, kde dorostou k výsadbě nebo je můžeme v nich předpěstovat s balem k rychlení.
Nejobvyklejším způsobem množení je dosud očkování v létě, nebo roubování na jaře ve volné půdě, anebo roubování v ruce v předjaří na silné semenáče L. anagyroides s následným zaškolkováním na záhony. Již X/1/0 dosáhnou podle síly podnoží a roubů minimálně výšky 15 – 30 cm, většinou však 30 – 50 cm a 50 – 80 cm, v dobrých podmínkách také 80 – 120 cm. Cv. „Pendula“ roubujeme na kmeny vysoké 140 – 160 cm.
Na mladé podnože L. anagyroides nebo L. alpinum můžeme roubovat také nejrůznější druhy Cytisus se slabým dřevem jednoduše do rozštěpu a vysadit je pak na chráněné záhony. Také rouby rodů Ulex a Ononis se ujímají na semenáčích Laburnum.
Kultura: L. alpinum je druhem vápnostřežným, L. anagyroides vápnomilným. Jinak se daří v dobré, lehčí až písčité půdě. Vůbec nesnášejí hlubší řez.
Druhy: L. ALPINUM Bercht & Presl., L. ANAGYROIDES Med. a L. watereri Dipp.
Buďte první komentující