Zcela drobné semeno můžeme vysévat v únoru ve skleníku na povrch jemně prosáté vřesovky. Množení výsevem osiva přichází v úvahu hlavně na polokeřovité druhy, které můžeme již v září vysazovat, ale také pro H. patulum, které příštím rokem dosáhnou jako 1/1 výšky 15 – 30 cm a 30 – 50 cm.
Zelenými řízky množíme od června do srpna na studené množárně nebo i pod mlhovkami. K řízkování nepoužíváme ani měkké vrcholky, ani zatvrdlou spodní část mladých výhonů. Jako řízek stačí jedno internodium se dvěma páry listů, ze kterých spodní pár odřízneme a jen horní pár necháme celý. Řízky stimulujeme a pícháme do písčitorašelinového substrátu. Řízkovanci snadno zakoření. Pak je nahrnkujeme a po prokořenění je zaštípneme. Ranější množení ještě obrazí, a proto se musí přezimovat mrazuprostě v japanu. Na jaře můžeme silnější rostliny již vysazovat, nebo je přesadíme do jednolitrových manžet nebo do dvoulitrových kontejnerů, kde nám pro letní nebo podzimní výsadbu pěkně dorostou. Slabší řízkovance nasázíme na záhony, kde 0/1/1 dosáhnou výšky 15 – 30 cm i 30 – 50 cm. Pozdní množení můžeme píchat do truhlíků a teprve po přezimování v japanu rozsadit do hrnků. Zejména slabě rostoucí skalkové druhy, jako. H. koris a H. kalmianum můžeme takto množit.
Při menší potřebě sazenic můžeme třezalky množit dělením. Mateční rostliny vysadíme na jaře poněkud hlouběji, sestříhneme je až k zemi a vyrašené výhony v létě přihrneme. V časném podzimu rostliny vyjmeme, rozdělíme a dělence nasázíme na záhony. U odnožujících druhů můžeme oddělit odnože. Často se však stává, že mateční rostliny jsou srostlé jako drn a práce s oddělováním odnoží je obtížnější než řízkování.
Využití stimulátorů: Používáme pudr s 1000 ppm NAA.
Kultura: Třezalka se daří v dobrých, spíše vlhčích a kyselejších půdách ve slunné poloze, stálezelené druhy i v polostínu pod stromy, pokud je tam dostatek humusu a vlhko. Lehký zimní kryt je pro všechny druhy prospěšný, i když po namrznutí zase snadno obrazí.
Druhy: H. androsamum L., H. calycinum L., H. chinense L., H. frondosum Michl., H. hircinum L., H. hookerianum Wright &Arn., H. inodorum Willd., H. kalmianum L., H. x moserianum André, H. patulum Thunb. a H. uralum D. Don.
Buďte první komentující