Osivo H. syriacus vyséváme jen pro pěstování podnoží. Semena původního druhu i raně kvetoucích kultivarů dozrávají u nás v pozdním podzimu. Se sklizní si musíme pospíšit než se tobolky otevřou.
Osivo necháme do jara na suchu a v březnu až dubnu je vyséváme naširoko nejlépe v japanu na přízemní záhony nebo do studeného pařeniště. Hmotnost 1000 semen je 8 g. 1/0 dosáhnou výšky asi 10 cm a bývají zpravidla již schopné roubování. Jinak je přeškolkujeme a máme pak 1/1 vysoké 15 – 30 cm, vzrůstných typů i 30 – 50 cm.
Kultivary je možno rozmnožovat zelenými řízky řezanými na jaře. Mají však sporý vzrůst, stejně jako sazenice z kořenových řízků, kterých se ale u nás obvykle k množení nepoužívá. Nakopčení původního typu pro vypěstování oddělků pro podnožové účely se rovněž nepoužívá.
Nejběžnějším a nejjistějším způsobem rozmnožování kultivarů je roubování. Podnože založíme mrazuprostě do písku a v březnu je v ruce oroubujeme kopulací. Roubovance buď ihned vysadíme do studeného pařeniště, nebo je můžeme nahrnkovat a umístit do doby srůstu na 3 – 4 týdny na poloteplou množárnu. Pak je teprve zapustíme do studeného pařeniště, kde je pozvolna otužíme a necháme až do příštího jara, kdy je vysadíme do volné půdy nebo přesadíme do kontejnerů. Na podzim, když zakvetou, jsou kontejnerové rostliny atraktivní.
Při nedostatku podnoží můžeme v září roubovat kultivary na kořeny, které odebíráme ze starších rostlin. Roubovance přezimujeme založené a na jaře je vysadíme na záhony nebo je nahrnkujeme.
Využití stimulátorů: Používáme roztok s IAA nebo IBA.
Kultura: Ibišek miluje čerstvé, živné půdy ve slunné a teplé poloze. V chladnějších místech je nutná na zimu pokrývka půdy listím.
Druhy: H. sinosyriacus Bailey a H. syriacus L. s mnoha kultivary.
Buďte první komentující