Někdy i u nás přináší semena, avšak semenné stromy, tedy samičí, nebo oboupohlavní jedinci jsou vzácní. Tlusté, hnědofialové lusky dozrávají v listopadu a zůstávají na stromech až do jara. Chceme-li množit výsevem, musíme osivo náležitě připravit. Tvrdá, černá semena můžeme ponořit na 1 – 2 hodiny do koncentrované kyseliny sírové, pak vykoupat ve vodě, nechat oschnout a celou proceduru opakovat ještě jednou. Další způsob předseťové přípravy je několiketé namočení semen vždy po 2 – 6 minutách do vody 80 – 90 °C teplé. Nejjistější, avšak pracnější způsob přípravy je narušení semenného obalu jednotlivých semen pilníkem. Hmotnost 1000 zrn je 1650 g. Semena pak naklademe buď ve skleníku jednotlivě do hrnků nebo je až v pozdním jaru vysejeme do poloteplého pařeniště, kde mouho pozvolna vzcházet. Osivo, které nebylo připraveno některým z uvedených způsobů, vzchází 2 – 3 roky. 1/0 semenáčky přeškolkujeme nebo přesadíme do větších hrnků a necháme pak ještě další 2 – 3 roky růst, až dosáhnou 1/2 výšky 15 – 30 cm, popř. 1/3 výšky 30 – 50 cm.
Jednodušší je rozmnožování kořenovými řízky. V prosinci nařežeme při přesazování stromů získané kořeny na kousky asi jako malíček silné a dlouhé a naklademe je vodorovně přímo do hrnků, které postavíme na poloteplou množárnu. Na kořenech se snadno vytvoří adventivní pupeny a z nich výhony. Při poranění kořenů kultivací nebo přerytím půdy kolem stromů se tvoří hojmě odnoží, které můžeme použít s úspěchem pro vypěstování výsadbového materiálu.
Kultura: Nahovětvec se daří v živné, hluboké, mírně vlhké půdě na slunném, teplém místě. G. chinensis vyžaduje na zimu kryt, přesto však zůstane u nás jen keřovitý, protože jeho letorosty vždy omrzají.
Druhy: G. chinensis Baill. a G. DIOECUS K. Koch (syn. G. dioicus)
Buďte první komentující