Pro rozmnožování ve velkém sbíráme plody brzy po dozrání, semena vypereme a pokud možno je ihned v září vysejeme. Jinak je musíme napřed stratifikovat a vysít až na jaře. V poloteplém skleníku výsev pozvolna vzejde. Semenáčky pak přepícháme do truhlíků a po zesílení je na jaře přesadíme do rašelinného pařeniště.
Velmi dobře můžeme množit řízkováním v dubnu až květnu. Řízky stimulujeme a pícháme do truhlíků nebo přímo do stinného pařeniště s písčitou rašelinou. Zakořeněné rostliny nahrnkujeme a zapustíme opět do pařeniště, kde zakoření a přezimují. Množit můžeme také vyzrálými řízky v srpnu až září.
Mnoho druhů lze množit také odnožemi. Dělení je vydadné hlavně u plazivých druhů, jako je G. procumbens. Dělence rozsadíme na podzim do pařeniště.
Využití stimulátorů: Používáme roztok se 100 ppm IAA nebo NAA.
Kultura: všechny druhy milují písčitou vřesovištní půdu. Daří se v lehkém stínu stromů, mezi borovicemi a duby. Choulostivé druhy vyžadují zimní kryt chvojím.
Hlavní druhy: G. procumbens L. a G. shallon Pursh.
Další druhy: G. cuneacta Bean, G. depressa Hook., G. forrestii Diels, G. humifusa Rydb., G. miqueliana Takeda, G. pyrolifolia Hook. f. a G. trichophylla Royle.
Druhy choulostivé: G. nummularioides D. Don a G. veitchiana Craib.
Buďte první komentující