Pro všechny druhy je výsev osiva hlavním způsobem rozmnožování. Nemá-li však osivo přeléhat, musíme je obírat ze semenných stromů před plnou zralostí, která nastává v září až říjnu. Semena drží sice na stromech někdy až do jara. Sklízíme-li je však během zimy nebo ponecháme-li i včas sklizená semena vyschnout, musíme je pak stratifikovat a uskladnit 2 měsíce při 15 – 25 °C v teplé místnosti a dalších 4 – 7 měsíců ve sklepě. Potom při jarním výsevu, popř. při výsevu v příštím podzimu osivo uspokojivě vzejde. Hmotnost 1000 křídlatých nažek je dosti rozdílná: F. ornus 25 – 60 g, F. bungeana 40 g, F. pensylvanica a F. pubescens po 35 g, F. excelsior 60 – 70 g, F. oxycarpa 90 g. V tomto rozmezí je i hmotnost 1000 semen ostatních druhů. Klíčivost 60 – 70 % si podrží normálně 1 – 2 roky.
F. excelsior vyséváme po lehkém oschnutí čerstvých semen ihned na podzim na volné záhony do rýh či do pruhů výsevkem 6 – 10 g osiva na 1 bm. Výsev pokryjeme 2 cm tlustým zásypem a záhony pak chvojím. Na jaře vyklíčí semena velmi brzy. Záhony chráníme před pozdními mrazíky a podle nutnosti zavlažujeme. Do podzimu dosáhnou semenáče výšky 10 – 20 cm, některé i 20 – 40 cm. 1/0 semenáče vyjmeme a přeškolkujeme na širší spon. Necháme je pak další 2 roky na záhonech nebo v řadách a sklízíme až 1/2 odrostky – jak se nazývají v lesních školkách – vysoké 40 – 60 cm, 60 – 100 cm 100 – 140 cm.
F. ornus vyséváme rovněž buď ihned po sklizni nebo až po stratifikaci na jaře. Osivo pro jarní výsev se však doporučuje nechat ve skleníku překlíčit. Na záhony však vyséváme na 1 bm řádku nebo pruhu 4 – 5 g osiva do hloubky 2,5 – 4 cm. Péče o výsevy je stejná, jako to bylo uvedeno. 1/0 semenáčky dosáhnou výšky 15 – 30 cm. Po přeškolkování jsou 1/2 vysoké 30 – 50 cm, maximálně 50 – 80 cm.
Podobně vyséváme také ostatní jasany. F. americana, F. pensylvanica a F. pubescens klíčí normálně již v prvním roce. Jsou-li to osiva importovaná, musíme je hned stratifikovat. Pro rychlejší a snadnější získání osiva vybraných druhů je možno naroubovat plodonosné dřevo na mladé kmeny F. excelsior, popř. F. ornus a vysadit z těchto roubovanců semennou plantáž.
Můžeme také množit z osiva některé kultivary, jako F. excelsior „Pendula“ a „Monophylla“ avšak vždy dostaneme jen směs, ze které vyselektujeme jen mizivé procento požadovaných typů. Proto všechny kultivary i vzácnější druhy roubujeme. Jednoduché je roubování v ruce v zimě. Jako rouby vybíráme jednoleté výhony, jejichž terminální pupeny odřežeme stejně jako spodní část, protože špatně raší. Podnože volíme přimeřeně silné, a to semenáče F. ornus pro všechny druhy sekce Ornus a F. excelsior pro všechny ostatní jasany. Roubujeme kopulací nebo na kozí nožku, rouby pevně zavážeme a zamažene. Roubovance pak založíme v přezimovně nebo ještě lépe v pařeništi a na jaře je vyškolkujeme na záhony. Nezapomeneme rouby vyvázat.
Další možnost je roubování ve školce u země pro keřovité tvary. Roubujeme kopulací, na kozí nžku i do rozštěpu a při pokročilé vegetaci za kůru ( obr. 40). Převislé typy, kulovité formy a některé pestrolisté kultivary roubujeme v koruně 220 cm a 250 cm vysoko, stejným způsobem jako při roubování u země.
Poslední možnost je očkování v létě u země i v koruně, kde dáváme obě očka proti sobě. Podnože vybíráme. Jako podnože jsou dobré F. excelsior se zelenou kůrou; s fialovou kůrou mají špatnou afinitu. Z nouze štěpujeme i na americké jasany.
Kultura: Je do určité míry náročná. Pro běžné druhy zpravidla postačí normální, hluboké půdy a oloha návětrná i drsná. F. americana miluje výživné, lehké půdy jako F. nigra, kdežto F. pubescens spíše suchá stanoviště F. quadrangulata vyžaduje vápenité půdy, stejně jako F. ornus, který ale musí mít teplé, slunné stanoviště, přičemž snáší sucho. Zimní kryt vyžadují F. anomala a F. xanthoxyloides var. dimorpha. Ostatní choulostivé druhy nejsou dále jmenovány.
Druhy sekce Ornus DC.: F. bungeana DC., F. chinensis Roxb., F. longicuspis S. & Z., F. mariesii Hook. f., F. ORNUS L., F. paxiana Lingelsh a F. spaethiana Lingelsh.
Druhy sekce Fraxinaster DC.: F. AMERICANA L., F. angustifolia Vahl, F. anomala Torr., F. caroliniana Mill., F. elonza Kirchn., F. EXCELSIOR L., F. halotricha Koehne, F. hookeri Wenz., F. mandshurica Rupr., F. nigra Marsh., F. oxycarpa Willd., F. pallisae Wilmott, F. PENSYLVANICA Marsh., F. quadrangulata Michx. a F. xanthoxyloides DC.
Buďte první komentující