Plody E. multiflora dozrávají již v červenci až srpnu. Se sklizní si musíme pospíšit, aby nás nepředešlo ptactvo. Plody ostatních opadavých druhů zrají v září až říjnu. Trháme je v říjnu až listopadu v kožených rukavicích. Sklizené plody necháme asi 14 dnů na hromadě. Když dužnina začne zahnívat, odplavíme ji vodou a vyčištěné osivo vyséváme, pokud možno, hned na volné záhony. Pro jarní výsev musíme osivo stratifikovat. Hmotnost 1000 semen je 40 – 50 g. Klíčivost 30 % si osivo podrží po 2 roky. Na 1 m2 vyséváme asi 25 g, na 1 bm řádku nebo proužku 5 g. Na podzim sejeme osivo do rýh nebo proužků asi 3 cm hlubokých, na jaře o něco melčeji. Semeno E. angustifolia můžeme také uchovat přes zimu při teplotě 6 – 10 °C pro jarní výsev. Stává se však, že potom přeléhá. Také stratifikované osivo někdy rok přeléhá. Obvyke začíná v květnu klíčit. Na kořenové soustavě hlošiny žijí hlízkové baktérie poutající dusík. Proto je prospěšné, když můžeme k zásypu výsevů přimísit zem ze záhonů, kde se hlošiny již někdy pěstovaly. Za 1 m2 sklízíme asi 150 semenáčků E. angustifolia vysokých 15 – 30 cm a 30 – 50 cm. Slabší znovu přeškolkujeme na záhony a získáme pak 1/1 vysoké 30 – 50 cm a 50 – 80 cm. V dalším roce jsou 1/2 vysoké 80 – 120 cm. E. multiflora naroste ve všech ročnících o jednu třídu menší.
E. commutata množíme snadno odnožemi, jiné druhy hřížením. Hřížence oddělujeme až za rok. Stálezelené druhy množíme v červenci v pařeništi letními řízky nebo až v listopadu vyzrálými řízky. Zakořeňují pozvolna. Rostliny můžeme nahrnkovat až zjara. Z kořenových řízků se úspěšně rozmnožují odnožující druhy, jako je E. commutata.
Kultivaty stálezelených druhů roubujeme nejlépe na semenáče E. multiflora, neboť na této podnoži získají větší odolnost. Pro dekorační účely můžeme roubovat také na E. pungens var. reflexa. Vhodný způsob je roubování do boku nebo připlátování, pokud možno nízko u země. Roubujeme ve skleníku v předjaří zelenými rouby z narychlených matečních rostlin, nebo až v srpnu vyzrálými rouby na hrnkování, dobře zakořeněné podnože.
Využití stimulátorů: Používá se buď roztok s 30 – 40 ppm IBA nebo s 50 ppm IAA nebo s 50 ppm IPA, nebo pudr se 4000 ppm IBA:
Kultura: Opadavé druhy, zejména stříbřité olistěné, se daří i v nejhorších, suchých půdách, avšak i stálezeleným druhům postačí písčité, středně těžké půdy. V normálních zimách přezimují u nás i stálezelené druhy zcela dobře.
Druhy opadavé: E. ANGUSTIFOLIA L., E. commutata Bernh., E. multiflora Thunb. a E. umbellata Thunb.
Druhy stálezelené: E. x ebbingei Boom, E. glabra Thunb., E. macrophylla Thunb. a E. pungens Thunb. s mnoha kultivary.
Buďte první komentující