Výsev osiva je možný, nemá však velký význam, neboť žádoucí typy se rozmnožují snadno kopčením matečních keřů. Rostliny v matečnici vysazujeme do řad vzdálených 1,25 m a v řadě na 50 cm.
Druhým rokem po výsadbě je sestřiháme až k zemi a když mladé výhony dosáhly 30 – 40 cm, nakopčíme je a později ještě přikopčíme. Na podzim můžeme již odstříhávat oddělky. Kdoule lze také množit dřevitými řízky. Řežeme je s patkou již na podzim a hned je pícháme na chráněném záhoně do hlinitohumózní půdy. Pokud by tyto rostliny měly sloužit jako podnože, řežeme řízky 40 – 45 cm dlouhé, kdežto jinak stačí 20 – 25 cm dlouhé. Dobré je přikrýt napíchané řízky chlévským hnojem.
Ušlechtilé odrůdy očkujeme v létě na – 1/0 oddělky typových kdoulí nebo na 1/1 semenáče hlohu. Stromkové tvary vypěstujeme naroubováním silných roubů ve výšce koruny na očkovance červeného hlohu nebo na hrušeň „Hardyho“ jako mezikmen. Korunky se vytvoří pěkné.
Využití stimulátorů: Používáme roztok s 25 ppm IAA nebo 20 ppm IBA.
Kultura: Kdoule se daří ve výživné, středně těžké, hlinité půdě. Má být vlhčí, avšak nikoliv vazká, neboť v té kdoule snadno namrzají.
Druh: C. oblonga Mill.
Buďte první komentující