Plodné laty sklízíme v srpnu až září, necháme je nějaký čas na vzduchu a pak zbavíme semena chmýří. Hmotnost 1000 semen C. coggygria je 10 g, hmotnost C. obovatus je o polovinu menší. Pak je ihned stratifikujeme. Na jaře je vyséváme buď do studeného pařeniště nebo na chráněný záhon. 1/0 semenáčky dosáhnou výšky 15 – 30 cm, v pařeništi i 30 – 50 cm.
Po přeškolkování na záhony narostou 1/1 stejně velké jako byly 1/0, mají ovšem silnější krček a bohatší kořenový systém. V dalším roce můžeme vydobývat 1/2 již jako silné sazenice 50 – 80 cm. Červenolistý kultivar „Rubrifolius“ je ze semene téměř úplně konstantní, najdeme-li vhodný semenný keř.
V pozdním podzimu můžeme naklást kořenové řízky kultivarů do truhlíků, kde vytvoří během zimy adventivní pupeny. Na jaře je nasázíme na chráněné záhony na vzdálenost 20 cm v řadách, kde brzy zakoření a vyraší.
Hřížení je málo vydatným způsobem množení. Úspěšné řízkování je tajemstvím některých pěstitelů. Řízky musí být měkké, zelené, řezané v červnu. Po oschnutí mléka je stimulujeme a napícháme na množárnu do rašeliny s pískem (2:1). Řízkovance pěstujeme dále v hrnkách.
Kultura: Ruj se daří v každé dobré půdě, která může být i hubenější. Miluje teplou a slunnou polohu.
Druhy: C. COGGYGRIA Scop. a C. obovatus Raf.
Buďte první komentující