Semena C. siliquastrum a C. canadensis z dovozu, popřípadě ze stromů našich parků a arboret, uskladňujeme v suchu. Hmotnost 1000 semen C. siliquastrum je 25 g, C. canadensis 30 g. Na jaře osivo spaříme, necháme pak ještě 24 hodin ve vlažné vodě bobtnat a vysejeme do pařeniště. Výsev opatrujeme dokud nepomine nebezpečí pozdních mrazíků. Na volné záhony je možno osivo vysévat až v druhé polovině května, a to jen v teplých polohách. Přitom se stává, že část semene přeléhá. V září, před plnou zralostí je možno sklizená semena s určitým rizikem vyset již na podzim na volný záhon, kde na jaře vzejdou až z 90 %. Semenáčky 1/0 dosáhnou výšky jen asi 10 cm. Není však možné je nechat ještě jeden rok na místě, protože by se pak daly špatně přesazovat. Proto je přeškolkujeme znovu na záhony a sklízíme 1/1 výšky 15 – 30 cm, popřípadě je necháme ještě další rok, kdy dosáhnou 1/2 výšky 30 – 50 cm. 1/0 semenáčky můžeme také nahrnkovat do lehké, písčité, ne však kyselé zeminy a vysazovat pak 1/1 výšky 15 – 30 cm s hrnkovým balíčkem.
Roubování kultivarů a druhů, od kterých jsme nezískali semena, je možné na kořeny C. siliquastrum v zimě ve skleníku. Roubovance nahrnkujeme a na jaře hrnky zapustíme na chráněném záhoně. Z řízků narychlených rostlin je také možno vypěstovat rostliny schopné výsadby. Je to ale jen východisko z nouze.
Kultura: Rostliny koření hluboko, nejraději v lehké, výživné, nepříliš suché, avšak alkalické půdě, na plném výsluní. Mladé rostliny někdy omrznou. Školkařsky dobře nepřipravené rostliny, málo přesazované, se ujímají špatně.
Druhy: C. canadensis L., C. chinensis Bge., C. racemosa Oliv. a C. SILIQUASTRUM L.
Buďte první komentující