Množí se všeobecně řízkováním, ač bylo rozmnožování výsevem dováženého osiva vhodnější. Vegetativně namnožené rostliny, zejména z postranních výhonů, zůstávají totiž vždy jen keřovité, kdežto semenáče rostou stromovitě a hlouběji zakořeňují.
Při množení semeny musíme tato stratifikovat a vysévat až za rok. Někdy však vzejdou až za další rok. Semenáčky 1/0 vyjmeme z truhlíků nebo z pařeniště, nahrnkujeme a pěstujeme ještě po několik dalších let v hrnkách nebo kontejnerech.
Nejlepší množitelský materiál pro řízkování získáme z matečních rostlin, které po seřezání vytváří více hlav, které jsou pro řízkování nejvhodnější. Řízky pícháme do truhlíků a umístíme je v množárenském skleníku. Když přes zimu nevytvoří kořeny, přepícháme je do čerstvého substrátu a vyčkáme trpělivě až do druhé zimy, kdy zakoření. Teprve začátkem 3. roku přesadíme řízkovance z truhlíků do hrnků naplněných písčitým kompostem s rašelinou. Při využití stimulátorů však zakoření řízky na mlhkovkové množárně do 3 měsíců. Řízky z postranních větviček zakoňují snadněji, rostou však, jak shora uvedeno, jen nepravidelně, keřovitě.
Další možností rozmnožování je roubování do boku na předpěstované semenáče Taxus baccata v srpnu až září nebo až v únoru. Pro dosažení vzrůstných roubovanců je také možno roubovat terminální výhony na 0/1/2 řízkovance z postranních větviček.
Kultura: Daří se v hlubší, výživné, vápenité, nepříliš těžké půdě na chráněných místech, nejlépe v polostínu. Na slunci omrzá. V místech s častými holomrazy je pokrývka půdy listíme nutná.
Druhy: C. fortunei Hook. a C. harringtoniana K. Koch.
Buďte první komentující