Plody břestovce dozrávají v listopadu až prosinci a sklízejí se dost obtížně. Setřásat ani oklepat se nedají. Musíme je část jednotlivě ze žebříku. Sklizené plody propereme, přečistíme a necháme oschnout. Hmotnost 1000 semen je 150 g. Pak osivo smícháme s písčitou rašelinou a uložíme na celý rok do stratifikační jámy.
Osivo z plodů sklizených před plnou zralostí postačí ponechat ve stratifikaci 5 – 6 měsíců při teplotě 4 – 8 °C a pak je můžeme již na jaře vysévat. Ve stratifikační jámě uložené osivo přeneseme až v přespříštím jaru, 4 týdny před výsevem do teplého skleníku, kde je občas převrstvíme a necháme naklíčit. Když poznáme, že začíná klíčit, vysejeme je na chráněný záhon, který udržujeme stále vlhký, aby postup klíčení nebyl brzděn. V teplejších oblastech můžeme celoročně stratifikované osivo vysévat již na podzim na záhony, které na zimu dobře přikryjeme, nejlépe chlévským hnojem. Klíčení probíhá nepravidelně. Stává se, že část semen přeléhá do příštího roku. Nejdůležitější druh, C. occidentalis, můžeme donutit k vyklíčení prvním rokem opakovaným macerováním osiva koncentrovanou kyselinou sírovou, vždy asi po 30 – 60 minut s následným opláchnutím vodou. Nakonec propláchneme osivo vápenným mlékem a ihned vyséváme.
1/0 semenáčky na podzim vyjmeme a dobře zazimujeme. Příštího jara je vysadíme na záhony a na podzim sklízíme 1/1 výšky 30 – 50 cm, v teplé poloze i přes 50 cm.
Vzácnější druhy a kultivary očkujeme v srpnu na kořenový krček 1/1 semenáčů C. occidentalis. Roubovat můžeme v dubnu či květnu na podnože ve volné půdě je v teplé, příznivé oblasti. Rouby řežeme ještě před příchodem tuhých mrazů v listopadu až prosinci. Jistější je roubování v zimě ve skleníku na hrnkování semenáče. Rozmnožování hřížením je při menší potřebě sazenic možné. Hřížíme jednoleté výhony matečních rostlin, na podzim je oddělíme, zazimujeme a na jaře zaškolkujeme.
Kultura: Břestovec se daří jen v lehkých, hlubokých půdách. Snáší vápník. Vyžaduje však dost tepla. U všech mladých rostlin musíme počítat s tím, že snadno namrzají.
Druhy: C. australis L., C. caucasica Willd., C. cerasifera Schneid., C. glabrata Planch., C. jessoensis Koidz., C. julianae Schneid., C. koraiensis Nakai, C. labilis Schneid., C. OCCIDENTALIS L., C. reticulata Torr. a C. tournefortii Lam.
Buďte první komentující