Plody dozrávají v pozdním podzimu, kdy se začínají tobolky otevírat. Míšky s 1 – 2 semeny však z tobolek hned nevypadnou, a proto je můžeme sklízet až do zimy. Nejlépe je, když nastříháme celé plodonosné větvičky a necháme je ještě 2 – 3 týdny ležet. Pak vybereme míšky se semeny z tobolek, trochu je podrtíme, propereme, smícháme s jemným pískem a za příhodného počasí můžeme ještě na podzim vysévat na volné záhony s lehkou půdou. Když počasí již výsev nedovolí, necháme semena do ledna na suchém místě, pak je stratifikujeme a vyséváme v dubnu na volné záhony. Jen příliš přeschlé osivo C. orbiculatus někdy přeléhá, ostatní druhy klíčí sice pomalu, ale jistě. V příštím roce semenáčky přesadíme opět na záhony a 1/1 můžeme pak vysadit do větších hrnků nebo kontejnerů, zasunout k nim hůlky, a na ně navádět mladé výhony.
Kořenové řízky jsou pro všechny druhy sice méně vydatným, zato spolehlivým způsobem množení. Kořeny můžeme odebírat z matečních rostlin každé dva roky. V zimě je nařežeme na 5 cm dlouhé řízky a naklademe přímo do hrnků, které postavíme na množárnu. Samčí i samičí rostliny řízkujeme odděleně. Můžeme použít také řízky stonkové.
Využití stimulátorů: Používáme buď pudr s 1000 – 2000 ppm IBA, nebo koncentrovaný roztok s 1000 – 4000 ppm IBA nebo roztok se 40 – 50 ppm IBA.
Kultura: Rostlina je nenáročná na půdu a snáší stanoviště na slunci i ve stínu. Pro tvorbu plodů je nutné sázet obojí pohlaví. Na mladých semenáčích se pohlaví nerozezná, proto je žádoucí, aby aspoň část potřebných rostlin se množila vegetativně.
Druhy: C. angulata Maxim., C. flagellaris Rupr., C. hypoleuca Warburg, C. loesenerii Rehd. & Wils, C. orbiculata Thunb., C. rosthorniana Loes., C. rugosa Rehd. & Wils. a C. SCANDENS L.
Buďte první komentující