Máme-li možnost sklízet plody ze semenných stromů, sesbíráme je v září až říjnu, když začnou padat a rozložíme je na vzduchu. Když semena začnou vypadávat z číšek, vytřídíme je a ihned stratifikujeme s čistým, mírně vlhkým pískem do beden, které uložíme v přezimovně. Obchodní osivo stratifikujeme nejpozději v prosinci. Hmotnost kaštanů planého druhu kolísá od 3 do 9 g, klíčivost bývá 60 %.
V dubnu začnou semena klíčit. Tehdy je vyséváme na chráněné záhony s humózní půdou do řad na vzdálenost 5 cm, na 1 m2 asi 1000 semen 4 cm hluboko. Výsev vzejde po 5 – 6 týdnech. V prvním období vyžaduje bezpečnou ochranu před pozdními mrazíky. 1/0 semenáče dosáhnou výšky 7 – 15 cm, v teplé poloze i 15 – 30 cm. Na podzim je vyzvedneme, přezimujeme a na jaře zaškolkujeme znovu na záhony na vzdálenost 20 cm v řadách, kde necháme 2 roky. ½ semenáče sklízíme vysoké 30 – 50 cm i 50 – 80 cm.
Keřovité druhy odnožují, a proto je můžeme rozmnožovat výmladky, které oddělíme na jaře od matečních keřů a zaškolkujeme. Na podzim můžeme nařezat dřevité řízky, pokud možno z mladých rostlin a když to počasí dovolí, napícháme je ještě během zimy na chráněné záhony. Tento málo známý způsob by se mohl v jižních oblastech uplatnit. Také množení oddělky je možné. Mateční keře seřízneme až u země a vyrašené výhony postupně nakopčíme. V lehké a humózní zemině zakoření a po vyzrání je můžeme oddělit a vysázet.
Stromovité druhy a kultivary při nedostatku osiva můžeme očkovat v květnu až červnu na bdící očko, v červenci až srpnu na spící očko na 1/1 semenáče ve školce. Úspěch bývá v chladných letech slabý. Jistější je roubování ve skleníku v lednu až únoru. Silné 1/0 semenáčky nahrnkujeme, v zimě je přeneseme do skleníku a když se začínají probouzet, naroubujeme je rouby z jednoletého dřeva. Po vyrašení, což bývá v dubnu až květnu, přeneseme roubovance do pařeniště, kde je necháme do příštího jara nebo je dáme do japanu a vysadíme v květnu do volné půdy.
Kultura: Všechny druhy vyžadují hlubokou půdu s co nejmenším obsahem vápníku. Při dostatečném obsahu přístupného draslíku může být slabě alkalická.
Druhy keřovité: C. alnifolia Nutt., C. pumila Mill., C. crenata S. & Z., C. seguinii Dode a C. x neglecta Dode.
Druhy stromovité: C. dentata Borkh., C. henryi Rehd. a C. SATIVA Mill.
Buďte první komentující