Při pěstování vřesu ve velkém je výsev osiva nejracionálnějším způsobem rozmnožování. K tomu účelu nasbíráme odkvetlý vřes a rozprostřeme jej ve 20 cm vysoké vrstvě na fólii na vzdušném a suchém místě. Během času semena vypadají a na jaře je můžeme vysévat. Jednodušší je, když připravíme na pozdním podzimu studené pařeniště s rašelinou a písčitou vřesovkou a navrch přiklepneme vrstvičku jemně prosátého substrátu. Do takto připraveného pařeniště narovnáme 10 cm silnou vrstvu odkvetlých větviček vřesu a položíme okna. Během teplých předjarních dnů semena z tobolek vypadají. Větvičky pak odstraníme a dbáme na to, aby výsevní substrát byl stále vlhký. Semena nyní vyklíčí a vytvoří hustý, drnovitý porost. V následujícím jaru drn roztrháme na malé kousky, které rozsadíme na připravený záhon.
Kultivary rozmnožujeme v létě polovyzrálými řízky. Řežeme je začátkem srpna a pícháme přímo na množárnu ve skleníku, popřípadě do truhlíků. Jako substrát postačí 4 cm silná vrstva udusané čisté rašeliny, pokrytá 1 cm tlustou vrstvou ostrého písku. Řízky upravujeme nůžkami, po několika naráz, na stejnou délku 5 – 6 cm podle vzrůstnosti. Zakoření po celé délce dřeva, která byla zasunuta v substrátu. Z letorostů zakoření asi za 4 týdny, ze staršího dřeva rychleji, již za 2 – 4 týdny. Kvetoucí výhony vyřadíme, neboť mají řídké olistění, a proto se špatně ujímají. Dobře jsou také řízky z víceletých větviček, které řežeme těsně pod rozvětvením s patkou starého dřeva. Po zakořenění představují již dvouleté rostliny. Řízkovance z množárny přesazujeme ihned po zakořenění na volné rašelinové záhony, aby se do zimy uchytily a nevymrzly. Řízkovance v truhlíkách přezimujeme ve skleníku nebo zakryté v pařeništi a na záhony je rozsadíme až na jaře.
Při menší potřebě sazenic vystačíme s hřížením. Mateční rostliny zakrátíme, prosypeme v červenci rašelinou a přitlačíme ji mezi větvičky tak, aby tam nebyly mezery. Když rašelinu udržujeme stále vlhkou, poznáme již za 2 – 3 týdny, že zasypané dřevo již pěkně koření. Na jaře hřížence oddělíme a rozsadíme na záhony. Tento způsob dává rychle pěkné, silné sazenice.
Využití stimulátorů: Používáme pudr s 12 000 ppm IBA nebo roztok s 20 ppm IBA.
Kultura: Vřes je naprosto vápnostřežný, nesnáší čerstvé hnojení ani tvrdou zálivkovou vodu. Miluje chudou, písčitohumózní, poěnud sušší půdu. Pěkných porostů docílíme, když je každoročně zakracujeme, zejména mladé rostliny s bujné kultivary.
Druh: C. VULGARIS Hull. s nesčetnými kultivary.
Buďte první komentující