Rozmnožování zimostrázu je školním případem množení stálezelených dřevin vyzrálými řízky. Dříve to byla práce zahradnických učňů.
V srpnu napícháme 10 – 15 cm dlouhé větvičky všech druhů do studeného pařeniště. Do podzimu zakoření a na jaře je můžeme přesazovat. V září pícháme 12 – 18 cm dlouhé, tlusté větvičky, hlavně obrubového zimostrázu z mladých matečních rostlin nahusto přímo na volný záhon s písčitohumózní zeminou. Nad záhonem ve výšce 30 cm natáhneme dva kordonové dráty a na ně připevníme natrvalo stínovky. Řízky udržujeme přiměřeně vlhké na zimu zaměníme stínovky za rohože. Během podzimu a zimy řízky zakoření a v květnu je můžeme rozsazovat. V říjnu můžeme píchat stejně velké, dosti zdřevnatělé řízky do studeného pařeniště. Přes zimu je chráníme a na jaře zakořenělé přesadíme. Konečně v listopadu můžeme píchat menší, ale silné řízky do truhlíků, které umístíme ve skleníku, popřípadě i pod množárenské stoly, nebo pícháme řízky přímo pod stoly do rašeliny s pískem. V květnu až červnu řízky rozsadíme na volné záhony poměrně v hustém sponu, neboť zimostráz jej miluje. Nemáme-li přes zimu dosti místa ve skleníku, nebo jsou-li k dispozici jen nízké množárenské stoly, můžeme řízkovat pod sklem na jaře před vyrašením. Zakořenění však trvá déle. Po mírné zimě, když mateční keře nejsou příliš vysílené nebo dokonce namrzlé, můžeme řízky píchat již v únoru až březnu na volný záhon, nepříliš hluboko, při optimální reakci písčité zeminy pH 5,1 – 5,7, pod stínovky.
Rozmnožování dělením je možné tak, že 2 – 3 leté rostliny z přikopčených řádků na jaře vyjmeme, roztrháme, upravíme na jednotnou délku a znovu zaškolkujeme. Speciality můžeme roubovat do boku ve skleníku v létě na kmínky B. sempervirens „Arborescens“.
Využití stimulátorů: Používáme pudr s 12 000 ppm IBA nebo roztok s 20 – 80 ppm IBA.
Kultura: Zimostráz se daří v každé nepříliš těžké nebo suché půdě, na slunci i ve stínu. Pro pěstování nejrůznějších, dnes nemoderních tvarů se používá druh B. sempevirens, pro větší pyramidy a stromky kultivary „Arborescens“, „Handsworthiensis“ a „Rotundifolia“. Do výšky 30 cm se přesazuje bez balu, vyšší keře a tvarovaný vždy s balem. Mladé keře je třeba koncem května přistřihnout, aby narostly kompaktní rostliny, které sníh nerozláme. B. balearica a B. wallichiana vyžadují přes zimu dobrý kryt.
Druhy: B. balearica Lam., B. microphylla S. & Z s var. japonica Rehd & Wils. a var. sinica Rehd. & Wils., B. SEMPERVIRENS L. s mnoha formami a cv. „Suffruticosa“ pro obruby a B. wallichiana Baill.
Buďte první komentující