Pro geneticky ustálené druhy je výsev osiva vhodným, i když ne jediným způsobem rozmnožování. Kultivary B. Davidi zpravidla nedají ze semene jednotné potomstvo, jen u některých je ve vyšším procentu věrné. Populaci semenných keřů je proto nutno vyzkoušet. Chceme-li dosáhnout ještě v témže roce rostliny schopné výsadby, vyséváme semeno v lednu až únoru ve skleníku. Mladé semenáčky přepícháme, aby se jejich kořeny rozvětvily. Pak je nahrnkujeme a v květnu vysadíme do volné půdy, kde zakvetou, takže je můžeme hned vyselektovat. Můžeme je nasázet také do kontejnerů, kde rovněž do podzimu urostou. Z pozdních výsevů však do podzimu dostatečně nevyzrají a pak špatně přezimují.
Kultivary se množí hlavně zelenými řízky, které odebíráme ze slabších větviček. Na množárně dobře rostou pod fólií. PO zakořenění je nahrnkujeme a přezimujeme pod krytem. Rychleji k cíli vede řízkování v zimě. Mateční rostliny dáme v prosinci do hrnků a pomalu je rychlíme. Od února můžeme každých 15 – 20 dnů nařezat novou sadu řízků, které rychle zakoření. Po nahrnování řízkovance zaštipujeme a do podzimu dopěstujeme ve volné půdě nebo v kontejnerech jako semenáče. Z jedné matky namnožíme asi 100 rostlin.
Dřevité řízky všech silně rostoucích druhů lze zakořenit, pokud materiál nebyl namrzlý nebo uchovávaný příliš ve vlhku. Ze silného dřeva jsou řízkovanci již na podzim schopní výsadby. Roubování má význam jen pro B. alternifolia. Dostaneme o rok dříve kvetoucí rostliny než ze semene. Roubujeme v lednu na kořeny B. davidii do rozštěpu. Roubovance zamažeme, založíme na množárnu a po ujmutí je hrnkujeme a dopěstujeme jako řízky.
Využití stimulátorů: Používáme roztok s 2,5 – ppm IBA, nebo lanolinovou pastu s 10 000 ppm IAA nebo 1000 ppm NAA.
Kultura: Rostliny rostou v každé půdě, na chráněném, slunném, nepříliš vlhkém stanovišti. Na jaře je seřežeme kromě druhu B. alternifolia.
Druhy: B. alternifolia Maxim., B. davidii Franch., B. fallowiana Balf., B. nivea Duthie a B. x weyriana Weyer.
Buďte první komentující