Se sklizní plodů si pospíšíme v srpnu až září, aby nás nepředešlo ptactvo. Plody rozmačkáme, semeno propasírujeme sítem, propláchneme a bez dalšího čištění smícháme s jemným pískem a necháme do jara ve stratifikaci. Když byly plody již přezrálé, vyséváme je ještě na podzim nebo necháme stratifikované semeno přemrznout. Na jaře vyséváme osivo do řádků na záhony, kde semeno brzy vyklíčí. Do podzimu mohou semenáčky dosáhnout výšky až 25 cm. Menší porost ponecháme ještě jeden rok na záhoně. Proto vyséváme jeho osivo společně s dřevinami, které rády přeléhají nebo které se sklízejí jako 2/0.
Roubování, zejména A.melanocarpa a jejích Mičurincových kříženců je snadné a úspěšné ve volné půdě v únoru až březnu. Rouby musí být ve vegetačním klidu. Roubujeme na Sorbus aucuparia ve výšce Z, ČK a PK. Jednoletí roubovanci sice příliš nenarostou, avšak po seříznutí udělají druhým rokem pěkné korunky.
Kultura: Temnoplodec má velmi skromné nároky na půdu. Miluje slunnou polohu a vlhčí stanoviště. A. melanocarpa snáší také sušší a lehčí půdy.
Druhy: A. arbutifolia Pers. a A. melanocarpa Ell.
Buďte první komentující