Plody sklízíme před plnou zralostí, než nás předejde ptactvo. Necháme je asi 14 dnů macerovat. Přitom hromadu denně přehrabujeme, aby se nezapařila. Pak semeno vypereme a vyséváme ještě v létě, aby za 4 – 5 týdnů vyklíčilo. Necháme-li plody plně dozrát, musíme osivo stratifikovat a vysévat při počátku klíčení na jaře. Nenaklíčí-li, znamená to, že přeléhá. Hmotnost 1000 semen je 70 – 100 g. Semenáče z letního výsevu dosáhnou do podzimu výšky 7 – 15 cm, z jarního výsevu podle druhu 15 – 30 cm, či 30 – 50 cm, v příhodných podmínkách. A. canadensis až 80 cm. 1/0 semenáče přesazujeme příštího jara na záhony o 4 – 5 řádcích a sklidíme pak sazenice výšky 15 – 30 cm, 30 – 50 cm, nebo mladé keře 50 – 70 cm a 70 – 90 cm.
Druhy i odrůdy, ze kterých jsme nezískali semena, očkujeme v červenci až srpnu na hloh, jeřáb nebo A. ovalis. Také triploidní A. x grandiflora musíme očkovat. Kde jsou mateční keře, můžeme hřížit. Také kořenové výmladky odnožujících druhů lze upotřebit pro školkování.
Kultura: Muchovník se daří v minerálních teplých půdách s vápenitým podkladem.
Druhy: A. asiatica Endl., A. CANADENSIS Med., A. florida Lindl., A. x grandiflora Rehd., A. laevis Wieg., A. ovalis Med., A. spicata K. Koch a A. utahensis Křehne.
Buďte první komentující