Osivo sbíráme v říjnu pod vybranými matečními stromy, přičemž pamatujeme na to, že velkolisté a velkoplodé typy A. hippocastanum dají také vzrůstnější potomstvo, což má pro školkařské kultury svůj význam. Semena necháme několik dnů volně rozprostřené pod střechou oschnout a pak je na sucho uskladníme a občas přehrnujeme, aby nezplesnivěly. Pokud nepřistoupíme k výsevu v pozdním podzimu (při časné setí mohou ještě na podzim vyklíčit a pak zmrznout) stratifikujeme je až v lednu, kdy bývají již poněkud svraštělá, aby nám v jámě předčasně nevyklíčila Přezimovat je můžeme také pod stromem, promísené s humózním zeminou ve 20 – 30 cm silné vrstvě, zakryté hrabankou. Časně zjara, již v březnu až dubnu, klademe semena – kaštany vždy pupkem dolů – do rýh na 5 – 10 cm od sebe, v řádkách vzdálených 25 až 30 cm a přihneme 6 – 8 cm vysoko.
Výsev chráníme před pozdními mrazy, jednoleté rostliny před tuhými holomrazy. Sklízíme 40 – 50 semenáčů z 1 m2, 10 – 50 cm vysokých 1/0, popřípadě 2/0, nedosáhnou-li v prvním roce alespoň průměrných 20 cm. Kromě keřovitých druhů rozmnožujeme semenem všechny ostatní, i A. carnea, máme-li semenný strom, která dává věrné potomstvo. A. parviflora můžeme množit nakopčením, z odnoží, dělením školkovaných keřů i kořenovými řízky.
Očkováním rozmnožujeme kultivary. Očkujeme buď na kořenový krček rostlin A. hippocastanum, školkovaných na jaře, nebo v koruně na špičáky, jež jsme školkovali jako semenáče na vzdálenost 20 – 25 cm, aby se vytáhly a které jsme pak ob jeden probrali. Očkujeme v červnu, než podnože uzavírají růst, do křížového řezu, abychom mohli silná očka vsunout pod kůru. Zavazujeme přes pahýl řapíku, aby očka nezaschla. Očkovat můžeme také letošní semenáče. Místo oček lze dávat do T-řezu také rouby s terminálním pupenem a jedním až dvěma páry oček. Vážeme pevně páskou. Pokud jsme nestihly roubování na jaře, můžeme roubovat v srpnu, popřípadě i do mladého letorostu. V předjaří seřežeme podnože na čípek, na kterém pak výhon z očka vyvazujeme. A. pavia a jiné slabě rostoucí druhy roubujeme na A. carnea. Před vyrašením vylámeme první pár oček pod terminálem, abychom docílili rovné a silné šlechtěnce.
Kultura: všechny druhy rostou nejlépe v hluboké, výživné, nepříliš morké půdě. Při přesazování zakracujeme kůlový kořen s citem, jinak nám zůstane kultura jeden rok sedět.
Druhy: A. CARNEA Hayne, A. glabra Willd., A. HIPPOCASTANUM L., A. OCTANDRA Marsh., A. parviflora Walt., A. pavia L., A. x plantierensis André a A. turbinata Bl.
Buďte první komentující