Výsev velmi drobných semen (v 1 g 500) se uskutečňuje ve skleníku do truhlíků. Osivo klíčí snadno. Výsev na studeno vzchází špatně nebo klíčí až druhým rokem. Ze semene vzejde až 80 % mužských jedinců. Pro vypěstování plodonosných aktinidií dáváme proto přednost rozmnožování dřevitými řízky, které nařezané na podzim po opadu listů dobře zakoření. Na jaře již nelze výhony řízkovat, neboť záhy roní mízu. Nesnáší řez. Zelené řízky nařezané v červenci, polotvrdé, zakoření pod fólií na studeno také dobře, kdežto zatvrdlé utvoří jen zával.
Hřížení je málo vydatné. Roubování odrůd na kořeny A. kolomikta se daří v březnu až dubnu ve skleníku, kde rostliny necháme až do úplného srůstu. Také v prosinci můžeme roubovat na 10 cm dlouhé kousky kořenů o síle tužky, s vláskovými kořínky, které nesmíme nechat zaschnout. Týden před roubováním přeneseme kořeny do skleníku a založíme do mechu, aby poněkud oživly. Po naroubování je nahrnkujeme tak, aby místo roubování bylo těsně nad povrchem země a hrnky zapustíme pod dvojité sklo nebo pod fólii.
Využití stimulátorů: Používáme pudr s 1000 ppm NAA nebo roztok s 5 ppm NAA či IBA.
Kultura: Pro získání plodných keřů sázíme vždy jednu samčí rostlinu na 4 – 5 samičích rostlin. Snáší stejně dobře slunce jako polostín a také severní polohu, ale spíše vlhčí půdu než sušší.
Druhy: A. ARGUTA Planch. a A. kolomikta Maxim. s několika odrůdami, dále A. chinensis Planch. A A. polygama Maxim.
Buďte první komentující