Semenem se rozmnožuje dost obtížně. Z čerstvě sklízených plodů semeno ihned propasírujeme a propereme, smícháme s jemným pískem a vysejeme do misek na vřesovištní zeminu. Přes zimu necháme na výsev působit mráz a vyčkáme, vzejde-li na jaře. Když nevzejde, přeléhá do příštího jara. Můžeme také využít k usnadnění klíčení macerování koncentrovanou kyselinou sírovou po 3 – 4 hodiny, kterou rozrušíme obaly semen. Výsev necháme pak promrznout. Na jaře většinou vzejde. I tak se však může stát, že přeleží další rok. Se 60 -70 % klíčivostí semene můžeme být spokojeni.
Jednodušší je řízkování v pozdním létě z vyzrálých výhonů. Řízky stimulujeme, napícháme do vhodného substrátu do truhlíků a umístíme na mírně teplou množárnu, kde do konce roku zakoření. Pro vytvoření dobrého kořenového balu se doporučuje hrnkování a další přesazování ve volné půdě na záhonech.
Využití stimulátorů: Používáme pudr s 12 000 ppm IBA nebo roztok s 20 – 40 ppm IBA.
Kultura: A. uva ursi žádá teplejší a sušší polohu, ostatní druhy rostou v polostínu, v chladnější mórovce. Vyšší druhy jsou u nás vzácné a choulostivé. Musíme je přezimovat ve studeném skleníku.
Druhy: A. UVA URSI A. Gray ( u nás domácí), A. manzanita Parry, A. myrtifolia Parry, A. nevadensis A. Gray, A. pumila Nutt., A. tomentosa Lindl. a A. x media Greene.
Buďte první komentující