Osivo sklízíme ze starších semenných stromů před silnějšími mrazy. Uskladníme je v suchu a vyséváme v dubnu až květnu na záhony do řad. Semeno má klíčivost kolem 60 % a tu si podrží po celý rok. Hmotnost 1000 čerstvých semen je 35 g. Jistější je stratifikace brzy po sklizni a výsev na jaře. Výsev ihned po uzrání je sice málo praktický, avšak doře možný, jak dokazují četné nálety pajasanu nebo rumištích a kolem zdí v předměstském prostředí, kde se stává plevelným stromem. Po jarním výsevu vyklíčí za 3 – 4 týdny. Je třeba se vyvarovat přehoustlého výsevu, protože pak se semenáče vytáhnou, špatně vyzrají a v zimě namrznou.
Také lze nařezat delší dřevité řízky před nástupem zimy, což je málo známé, a napíchat je na chráněné místo. Během zimy je možno řezat kořenové řízky. Vyraší snadno při mírném spodním teple. Již v prvním roce získáme z dřevitých i kořenových řízků pěkné sazenice. Mladší stromy a keře vyrážejí po přesekání kořenů kořenové výmladky, které při menší potřebě stačí pro další pěstování. Kultivary pajasanu roubujeme v ruce na kořenový krček semenáčů A. altissima. Letorost je pro tento účel příliš dužnatý. Lze použít jako podnože také kořeny, které odpadnou při dobývání hotového zboží. Roubovance založíme na bezmrazém místě a na jaře je zaškolkujeme. Do podzimu dosáhnou výšky až 1 m. Chceme-li štěpovat v koruně, vsadíme očka Forketovým způsobem v květnu nebo září na špičáky ve školce.
Kultura: Pajasan roste v každé půdě, nejlépe v lehké a vlhčí, avšak i na písčité půdě narostou statné stromy. A. vilmoriniana někdy zmrzne až k zemi, avšak na jaře zase obrazí.
Druhy: A. ALTISSIMA Swingle s cv. „Pendulifolia“ Rehd., dále A. giraldi Dode a A. vilmoriniana Dode.
Buďte první komentující