Výsev přichází v úvahu pro druhy jako jsou V. amurensis, V. riparia (V. odoratissima), V. labruska, V. coignetiae aj.
Bobule vylisujeme, semena z výlisků (mláta) vypereme a bezodkladně je musíme stratifikovat. Osivo vyséváme na jaře do pařeniště. Výsev snadno vzchází. Semenáčky přepícháme a později nahrnkujeme.
Většina druhů snadno zakoření z dřevitých řízků, které připravujeme již začátkem zimy. Vzácnější druhy můžeme napíchat do pařeniště, kde jsou rašící výhonky chráněny před pozdními mrazíky. Běžné druhy pícháme do širších řádků na volné záhony.
Bujně rostoucí druhy, popř. i druhy již jmenované, množíme pohodlněji očkovými řízky. Z vyzrálých výhonů nařezme asi 6 cm dlouhé řízky jen s jedním očkem, napícháme je šikmo do hrnků s písčitým substrátem a necháme ve skleník zakořenit. Vyvarujeme se vyšších teplot, neboť by nám řízky sice vyrašily, ale nezakořenily. Na jaře zasuneme k řízkovancům hůlky a zapustíme je na záhony. Do podzimu jsou schopné výsadby.
Možné je také hřížení všech druhů, je jen třeba více místa.
Využití stimulátorů: Používáme roztok se 100 – 200 ppm IAA.
Kultura: Všechny druhy rostou nejlépe v málo uléhavé a záhřevné půdě ve slunné a teplé poloze. Lépe však vyzrávají letorosty v půdě písčitější až kamenité a suché. Pro podnožové účely mohou být rozmnožovány jen povolené druhy a jejich klony.
Výběr ze 60 druhů: V. aestivalis Michx., V. amurensis Rupr., V. baileyana Munson, V. berlandieri Planch., V. candicans Engelm., V. cinerea Engelm., V. COIGNETIAE Pull., V. davidii Foex, V. flexuosa Thunb., V. labrusca L., V. palmata Vahl., V. pentagona Diels & G., V. piasezkii Maxim., V. riparia Michx., V. romanetii Roman, V. rotundifolia Michx., V. rupestris Scheele, V. thunbergii S. & Z., V. vinifera L., V. vulpina L. a V. wilsoniae Veitch.
Buďte první komentující