Semena některých druhů jsou sice vzácná, přesto je však výsev nejspolehlivějším způsobem rozmnožovní. Dostatek semen získáme jen z hlavního druhu G. trinctoria. Lusky obíráme, když se začínají otevírat. Dozráat je necháme na slunci. Vyluštěná semena dosušíme a uskladníme vzdušné v řídkém pytlíku. Hmotnost 1000 semen G. tinctoria je asi 3 g. Klíčivost mají 30 – 40 % v prvním roce. Na jaře před výsevem semeno spaříme, dáme předklíčit a vyséváme buď v březnu ve skleníku do misek nebo až začátkem května do pruhů na volné záhony. Výsevek je 0,5 g osiva na 1 bm. Výsev jen málo zasypeme zeminou. Byla-li předseťová příprava správně provedena, začně semeno za 3 týdny klíčit. 1/0 semenáče z volné půdy dosáhnou do podzimu výšky 30 – 50 cm a 50 – 80 cm.
Výsevy ve skleníku přepícháme jako klíční rostlinky přímo do pálených hrnků nebo rašelinových kořenáčků Jiffy pot nebo papírových hrnků Paperpot a umístíme přes léto na chráněné záhony. Zde dosáhnou sice výšky jen 15 – 30 cm a 30 – 50 cm, ale za dva roky jsou jakostnějším výsadbovým materiálem 1/0.
Rozmnožování zelenými nebo letními řízky již není tak jednoduché. V červnu, nejpozději však hned po odkvětu, řežeme krátké, postranní výhonky s patkou, stimulujeme je a pícháme do misek do čistého písku. Ty pak postavíme pod fólii nebo pod mlhovky na množárnu, kde mají do 3 týdnů zakořenit. Často se však zkazí.
Zelenými měkkými řízky množíme vápnostřežné, nízké, skalkové druhy již v dubnu až květnu. Stimulované řízky pícháme do misek naplněných směsí rašeliny a písku (1 : 4) a umístěných ve skleníku. Pak je opatrně rosíme a trpělivě čekáme na zakořenění, které trvá někdy dost dlouho. U G. horrida musíme vybírat výhonky ve vegetaci, poněvadž vyzrálé nezakoření. Zakořeněné řízky pěstujeme dále v hrnkách na venkovních záhonech. Musíme však hrnky občas vyjmout a znovu zapustit, neboť kořeny prorostou snadno otvorem hrnků do půdy a pak se rostliny špatně přesazují.
Využití stimulátorů: Používáme roztok s IAA nebo IBA.
Kultura: všechny druhy vyžadují hubenou, písčitou až kamenitou, suchou půdu, zejména v zimě, ve slunné a teplé poloze. Přetrvají i dlouhá suchá období, avšak často omrzají. Ve výživných půdách se jim nedaří. Jen G. anglica miluje vlhčí, rašelinnou půdu. Na jaře se odstraňuké jen odumřelé výhony nebo části rostlin. G. tinctoria můžeme však každoročně seřezávat. Přesazování je nesnadné. Výsadbový materiál by měl být jen hrnkovaný.
Druhy: G. aethnensis DC., G. anglica L., G. GERMANICA L., G. hispanica L., G. horrida DC., G. lydia Boiss., G. nyssana Petr., G. PILOSA L., G. sagittalis L., G. radiata Scop., G. silvestris Scop., G. TINCTORIA L. A G. villarsii Clementi.
Buďte první komentující