Šišky T. canadensis a T. heterophylla dozrávají i u nás v prvním roce v říjnu, avšak po vypadání semen se opět uzavírají a zůstávají ještě dlouho na stromech. Proto musíme při sklizni dát pozor, abychom nesklízeli šišky prázdné. Osivo se však zpravidla všechno dováží. Hmotnost 1000 semen T. canadensis je 2,8 g při klíčivosti 50 %, T. heterophylla 1,7 g při 40 %, T. diversifolia 4 g při 60 %, T. mertensiana 7,1 g při 50 % a T. sieboldiana 3,6 g při 26 % klíčivosti. Po sklizni osivo hned vyluštíme a uložíme na suchu.
Začátkem dubna namočíme osivo na 24 hodin do vody, smícháme je s pískem a uložíme při teplotě 4 – 8°C po 30 dnů. V vkětnu je vyséváme naširoko na chráněné záhony výsevkem 15 – 20 g na 1 m2 . Výsev zasypeme nejprve 0,5 cm tlustou vrstvou substrátu a na ní pak asi 1 cm tlustou vrstvou jehličnaté hrabanky, kterou před vzcházením zase shrábneme. Semenáčky jsou v prvním roce zcela útlé. Necháme je proto ještě v dalším roce na semeništi. Po oba roky musíme rostliny nejméně do srpna přiměřeně stínit a udržovat semeniště vlhké, jinka úplně vyhynou. Sazenice 2/0 pak zaškolkujeme pokdu možno časně zjara opět na chráněné záhony, kde nám 2/1 narostou do výšky 10 – 20 cm. Vyzvedáváme však teprve 2/2 výšky 20 – 30 cm. Po dalších 6 letech při jednom až dvou přesazováních mohou T. canadensis dosáhnout ve školce již výšky 2 – 2,5 m.
Mnoho nových i starších kultivarů, zejména zakrslých, které se v posledních letech staly oprávněně oblíbenými dřevinami, můžeme množit řízkováním. Řežeme postranní větvičky s patkou v pozdním podzimu a po stimulaci je pícháme do obvyklého písčitorašelinného substrátu do truhlíků, které necháme přes zimu ve skleníku. K jaru jsou řízky natolik zakořeněné, že je můžeme hrnkovat a na jaře brzy zapustit do zastíněného pařeniště. Možné je také roubování vzácnějších druhů a kultivarů na hrnkované 2/2 T. canadensis v září nebo v únoru ve skleníku jako jiné konifery.
Využití stimulátorů: Používáme roztok se 40 – 100 ppm IBA, nebo koncentrovaný roztok se 4000 – 20 000 ppm IBA, nebo pudr s 12 000 ppm IBA.
Kultura: Rostlina se daří v humusovité, písčitojílnaté až těžší, dostatečně vlhké půdě, avšak také ve štěrkovité i nedostatečně drénované půdě. Nedaří se na půdách vápenitých a křídlových. Mladé rostliny vyžadují lehké zastínění a chráněné stanoviště. T. canadensis, T. caroliniana a T. heterophylla vydrží mráz až – 36°C.
Druhy: T. CANADENSIS Carr., T. caroliniana Engels., T. diversifolia Mast. (T. sieboldii nana), T. heterophylla Sarg. (T. mertensiana Ldl. & Gord. non Carr.!), T. mertensiana Carr. a T. sieboldii Carr.
Buďte první komentující